Piše Vanja Stokić
U sklopu webinara “Aktivizam se nastavlja: Isti cilj, različite forme” članovi_ce Organizacionog odbora (OO) druge Bh. povorke ponosa Mirza Halilčević i Dajana Bakić dali su kratak prikaz prepreka na koje smo nailazili tokom organizacije ovogodišnje Povorke, ali i najavili aktivnosti koje će se dešavati u narednom periodu.
Kako je istakla Dajana Bakić, organizacija druge Bh. povorke ponosa počela je početkom 2020. godine, da bi se jako brzo susreli na pandemijom koronavirusa, zbog čega smo morali raditi u drugačijim uslovima od onih na koje su navikli.
“Nalazimo se u čudnom, kompleksnom, izazovnom vremenu i sve to je sa sobom nosilo nove aktivnosti i mjere koje smo mi kao OO morali voditi računa kada se radi o organizaciji jednog javnog skupa i protestnog marša. Karakteristično za ovogodišnji OO jeste da se mi još uvijek nismo sastali. Ovo je tijelo koje čini 18 ljudi, mnogi od njih nisu lično komunicirali, ali su radili svakodnevno i intenzivno kako bismo pokušali da organizujemo Povorku čak i u ovim uslovima, kako bi se nastavio kontinuitet borbe. Prošlogodišnjom povorkom smo tek počeli ovaj proces izlaska u javni prostor i borbe za LGBTIQ prava”, naglašava ona, dodajući da su članovi i članice OO-a svakodnevno pratili dešavanja u BiH, kao i mjere koje preduzimaju federalni i kantonalni krizni štabovi, bili u komunikaciji sa relevantnim institucijama, međunarodnom zajednicom, te LGBTIQ zajednicom koja je prioritet.
S obzirom na to da je prilikom organizacije LGBTIQ događaja specifično to da vam je uvijek na prvom mjestu sigurnost, i ovog puta se prilikom donošenja odluka vodilo računa o odgovornosti i zdravlju.
“Shvatamo važnost okupljanja u javnom prostoru, zaista smo teškog srca, ali hrabro, odgovorno i solidarno odlučili da odgodimo Povorku ponosa kao protestni marš. To smo uradili imajući u vidu da je sve više zaraženih i da naš zdravstveni sistem na to ne može da odgovori onako kako bi trebalo. Sada pokušavamo naći kreativne načine da organizujemo alternativne događaje koji će biti i u javnom prostoru jer shvatamo važnost korištenja tog prostora kao i svi građani i građanke u ovoj zemlji. Koristimo i online alate kako bismo jasno komunicirali koju su naši problemi i potrebe, kao i da pošaljemo zahtjeve odgovornim donosiocima odluka i učesnicima u izgradnji bh. društva koje je patrijahalno i homofobno i koje nad nama vrši diskriminaciju, stigmatizaciju i dovodi do izolacije”, navodi Dajana Bakić.
Iako se Povorka ponosa sada dešava u drugom obliku, važno je da se i dalje komunicira kako život nije četiri zida, te da su problemi i potrebe LGBTIQ zajednice ostali isti. Oni su sada još vidljiviji i mora se raditi na njihovom rješenju.
“Za sve nas je ovo nova situacija i izazov, ali mislim da je važno da nađemo nove modele borbe i da jasno istaknemo naše probleme u bh. društvu, zbog čega se i organizuje jedan takav protest. Svi ti problemi su dodatno pojačani u vrijeme pandemije kada smo morali da se zatvorimo u svoje zidove iz kojih želimo izaći”, govori ona.
Kako bi dobili što širu sliku stanja u društvu i njegovih potreba, članovi i članice OO-a od početka su komunicirali sa što više članova i članica LGBTIQ zajednice, kolegama i koleginicama iz reginalnih prajdova, ali i građanima i građankama BiH.
“U cijeloj ovoj priči simptomatično je da se pod izgovorom sigurnosti ili pandemijskih pitanja zabranjuju skupovi koji imaju predznak LGBTIQ. To nam je podsjetnik na sve izgovore, kada su nas odbijali iz ovih ili onih razloga, jer je postojao drugi društveni problem i negodovanje. Kada se nađete u situaciji sličnog obrasca, gdje ste već doživljavali da su vaši skupovi ili zahtjevi bili odbijeni, to zahtjeva jedno dublje istraživanje i propitivanje razloga da li mi odgađamo povorku jer je to postalo pitanje sigurnosti ili je ovo još jedan od homofobnih izazova koje moramo prevazići. Vjerujemo da se radi o oboje. Ne možemo reći da se tokom organizacije i pregovora nismo suočavali sa stvarima koje su direktna posljedica društvene homofobije”, upozorava Mirza Halilčević u ime OO-a druge Bh. povorke ponosa.
Tokom pandemije su se LGBTIQ osobama dešavale vrlo specifične situacije, budući da mnoge od njih nemaju iguran i podržavajući privatni prostor, dok su mediji iznova pozivali društvo da ostane u kući i ne izlazi vani bez važnijeg povoda.
“Ono što mi profesionalno i lično znamo jeste šta znači kada LGBTIQ osobi kažete da ostane i gradi svoj život u jednoj neizvjesnosti, u državi koja nema instrumente i priču o manjinskim pravima usred pandemije diskredituje činjenicom da postoji veći problem. Sa druge strane, ne možemo zanemariti iskustva nasilja sa kojima se LGBTIQ osobe suočavaju, mimo i tokom pandemije jer su prinuđeni živjeti sa nasilnim ili nepodržavajućim roditeljima, porodici kojoj nisu autovani”, kazao je Halilčević, pozivajući sve osobe koje žele podijeliti svoje iskustvo ili na bilo koji način učestvovati u drugoj Bh. povorci ponosa, da se jave putem maila ili društvenih mreža. On je podsjetio da je Povorka ponosa u službi LGBTIQ osoba.
Kada govorimo o samoj organizaciji Povorke ponosa, OO je od samog početka nailazio na različite administrative barijere.
“Nailazimo na administrativnu šutnju i institucionalnu homofobiju koju možemo sresti organizujući ne samo Povorku ponosa već bilo koji drugi LGBTIQ događaj. To se dešava prilikom traženja bilo kakvih servisa od institucija, što govori da LGBTIQ osobe sa razlogom nemaju povjerenja u institucije. Vidjeli smo da povorka kao okupljanje i javni protest nema jednak tretman od strane institucija vlasti Kantona Sarajevo. To ukazuje na neravnopravnost LGBTIQ osoba i LGBTIQ pokreta. Pred nas se postavljaju veći i drugačiji zahtjevi. To su barijere koje se stavljaju pred nas i od kojih zavisi da li će se događaj u konačnici desiti ili ne”, upozorava Dajana Bakić.
Ona dodaje da OO trenutno čeka pogodno vrijeme za organizovanje Povorke ponosa kao protestnog marša jer je važno da izađemo na ulicu i pokažemo da smo dio ovog društva. Takođe je pozdravila politički aktivizam koji je usmjeren na borbu protiv diskriminacije i nasilja LGBTIQ osoba, koji je usmjeren na promociju LGBTIQ prava. Svi ljudi su dobrodošli da budu dio pokreta u toj borbi.
“Povorka je svačija, to je inkluzivan prostor koji svi građani i građanke bh. društva trebaju osjećati kao svoj”, navela je ona za kraj diskusije.
Ukoliko želite biti u toku sa narednim webinarima koje će OO Povorke ponosa organizovati, pratite naše objave na društvenim mrežama. Nije život četiri zida!
Pogledajte cijeli webinar: